Úvod Jaké jsou nemoci?

Jaké jsou nemoci?

Jaké jsou nemoci tlustého střeva?

Nemoci tlustého střeva vždy souvisí s trávením a jsou tedy velmi nepříjemné. Většina lidí má zábrany o nich hovořit i s odbornými lékaři, a proto se velmi často stává, že se jejich léčba odsouvá. To může mít neblahé následky. Mezi nejznámější nemoci patří:

  • Zánět slepého střeva. Jde vlastně o zanícení červovitého výběžku slepého střeva, který se nachází v horní části tlustého střeva. Řeší se většinou chirurgickým odstraněním, protože pro normální trávení a život je tento výběžek nepodstatný a jeho zánět může být ohrožující.
  • Hemeroidy. Jde o onemocnění posledního úseku tlustého střeva, konečníku. Kolem svěrače dochází ke zvětšení a zduření žilního pletence. Hemeroidy mohou být vnitřní i vnější. V některých případech dochází k vyhřeznutí části střeva. Problém vzniká hlavně při defekaci, která je velmi bolestivá. Ve stolici se objevuje jasně červená krev. Důvodem tohoto onemocnění je především špatná skladba stravy, tlak na konečník, stres, těhotenství apod. Léčba je celkem úspěšná, existuje celá řada mastí, čípků a jiných přípravků. Někdy se musí přistoupit i k jiným metodám odstranění hemeroidů (podvázání, chirurg. řešení).
  • Syndrom dráždivého tračníku. Jde o funkční onemocnění. Nemocný reaguje na sebemenší podněty nepříjemným kručením ve střevě, křečemi, nutkáním na stolici, která může být buď průjmovitá nebo naopak velmi hutná. Objevuje se častá plynatost a velmi nepříjemné pocity ve chvílích, kdy se to nejméně hodí. Toto onemocnění souvisí s psychickou labilitou a špatnými stravovacími návyky. Čas od času se s podrážděním tračníku setká každý, např. před zkouškou, cestováním, důležitou schůzkou apod. Je dobré upravit svůj jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.
  • Meteorismus. Plynatost je velmi častá a nepopulární. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy a často, někdy i nekontrolovaně, nebo se hromadí ve střevě. V tom případě jde o komplikovaný stav. Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Pomáhá změnit skladbu jídelníčku.
  • Ulcerózní kolitida (Idiopatická proktokolitida). Je chronické onemocnění sliznice tlustého střeva. Začíná výlučně v konečníku. Je to zánětlivé onemocnění se vznikem vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím. Ve stolici se objevuje krev. Léčí se obtížně, avšak jsou zaznamenány období klidu, které jsou střídány s akutními projevy nemoci. V některých případech je nutný chirurgický zákrok.
  • Crohnova nemoc. CN je chronické zánětlivé onemocnění kteréhokoliv úseku trávicího systému. Nejčastěji se však projevuje na přechodu tenkého a tlustého střeva, má však tendenci se šířit. U této nemoci vznikají zánětlivé vředy, které se hojí jizvami, ty mohou v konečném důsledku zúžit průchodnost střev. Je to neinfekční onemocnění, způsobené kombinací genetických vloh a vlivu životního stylu. Nemocný má časté a úporné průjmy, bolesti břicha, horečky, projevuje se u něj nechutenství, hubnutí, ztráta energie a špatné vstřebávání živin. CN se diagnostikuje i léčí vždy v odborné ambulanci. Většinou se podávají léky s protizánětlivými účinky (kortikoidy), někdy je zapotřebí i opakovaný chirurgický zákrok.
  • Divertikulární choroba je charakteristická tvorbou výchlipek (výrůstků) v tlustém střevě. Jde o výhřezy sliznice, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění. Pokud se nemoc projeví, může pacient trpět kolikovitými problémy, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky. O léčbě rozhoduje lékař dle vyšetření a pokročilosti onemocnění.
  • Nádory. Nádor může být benigní (nezhoubné) nebo maligní (zhoubné) povahy. Jde o nepředvídatelný nárůst a množení buněk. Mezi benigní nádory v tlustém střevě patří tzv. polypy, je dobré se jich chirurgickou cestou zbavit, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný. Na rakovinu tlustého střeva umírá spousta lidí a náš národ je tím nechvalně pověstný. Nádory se projevují nepravidelností a zúžením proužku stolice, pacient má pocit neúplného vyprázdnění. Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a nechtěný úbytek na váze. Mezi diagnostické metody patří rozbor krve na rakovinové markery, laboratorní rozbor na okultní (skryté) krvácení do stolice, rektoskopie, kolonoskopie, biopsie, zobrazovací metody, např. rentgen, ultrazvuk, CT apod. Léčba je závislá na stupni onemocnění, většinou jde o chirurgický zákrok, u maligních nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie. Při bolestech se indikují analgetika a opiáty.

Mezi nemoci tlustého střeva by se mohly zařadit i infekční choroby trávicího traktu, jako salmonelóza, úplavice, žloutenka, břišní tyfus apod.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Tlusté střevo.cz
Kontakty