Úvod Tlusté střevo

Tlusté střevo

Tlusté střevo je konečný úsek trávicího systému. Pro člověka má obrovský význam, protože vypuzuje nestrávené zbytky potravy konečníkem z těla ven. Díky nesprávné skladbě stravy, nedostatečnému pohybu a stresu se zvyšuje počet onemocnění tlustého střeva, což je varující. Problémy tlustého střeva se řadí mezi tzv. civilizační choroby.

 

Co je to tlusté střevo?

Jak už bylo uvedeno, tlusté střevo je konečná část trávicího systému. Měří asi 1,5 m a jeho šířka se pohybuje kolem 7 cm. Má tvar trubice, jejíž stěny nejsou příliš silné. Dělí se na několik částí. Je to slepé střevo, vzestupný, příčný a sestupný tračník, esovitá klička, poslední částí je konečník, který je vyústěním tlustého střeva ven z těla a plní funkci vypuzování výkalů. Sliznice tlustého střeva je pokrytá nízkými řasami a malým množstvím resorpčních buněk. Zde dochází k vstřebávání minerálů a hlavně vody. Zbytky natrávené potravy se zdržují v tlustém střevě okolo 10 hodin, zhušťují se a účinkem bakterií kvasí a hnijí (bílkoviny). Při tomto procesu vzniká jako vedlejší produkt alkohol a určité množství různých plynů. Většinou je to metan, vodík či oxid uhličitý. Doprovodným příznakem hnití bílkovin mohou vznikat i velmi jedovaté plyny, např. sirovodík, fenol apod. Aby se mohla trávenina posunovat tlustým střevem ven, je nutný pohyb tlustého střeva, který je buď v krátkém úseku (segmentační) a nebo v celém střevě (tzv. peristaltické vlny). 

Jaké jsou nemoci tlustého střeva?

Nemoci tlustého střeva vždy souvisí s trávením a jsou tedy velmi nepříjemné. Většina lidí má zábrany o nich hovořit i s odbornými lékaři, a proto se velmi často stává, že se jejich léčba odsouvá. To může mít neblahé následky. Mezi nejznámější nemoci patří:

  • Zánět slepého střeva. Jde vlastně o zanícení červovitého výběžku slepého střeva, který se nachází v horní části tlustého střeva. Řeší se většinou chirurgickým odstraněním, protože pro normální trávení a život je tento výběžek nepodstatný a jeho zánět může být ohrožující.
  • Hemeroidy. Jde o onemocnění posledního úseku tlustého střeva, konečníku. Kolem svěrače dochází ke zvětšení a zduření žilního pletence. Hemeroidy mohou být vnitřní i vnější. V některých případech dochází k vyhřeznutí části střeva. Problém vzniká hlavně při defekaci, která je velmi bolestivá. Ve stolici se objevuje jasně červená krev. Důvodem tohoto onemocnění je především špatná skladba stravy, tlak na konečník, stres, těhotenství apod. Léčba je celkem úspěšná, existuje celá řada mastí, čípků a jiných přípravků. Někdy se musí přistoupit i k jiným metodám odstranění hemeroidů (podvázání, chirurg. řešení).
  • Syndrom dráždivého tračníku. Jde o funkční onemocnění. Nemocný reaguje na sebemenší podněty nepříjemným kručením ve střevě, křečemi, nutkáním na stolici, která může být buď průjmovitá nebo naopak velmi hutná. Objevuje se častá plynatost a velmi nepříjemné pocity ve chvílích, kdy se to nejméně hodí. Toto onemocnění souvisí s psychickou labilitou a špatnými stravovacími návyky. Čas od času se s podrážděním tračníku setká každý, např. před zkouškou, cestováním, důležitou schůzkou apod. Je dobré upravit svůj jídelníček a pracovat na psychice a sebevědomí.
  • Meteorismus. Plynatost je velmi častá a nepopulární. Jde o nadměrné tvoření plynů ve střevě, které způsobuje nadýmání a bolesti břicha. Plyny buď odcházejí samy a často, někdy i nekontrolovaně, nebo se hromadí ve střevě. V tom případě jde o komplikovaný stav. Naštěstí existuje spousta léků i doplňků stravy, které pomáhají tento stav řešit. Pomáhá změnit skladbu jídelníčku.
  • Ulcerózní kolitida (Idiopatická proktokolitida). Je chronické onemocnění sliznice tlustého střeva. Začíná výlučně v konečníku. Je to zánětlivé onemocnění se vznikem vředů. Projevuje se podobně jako Crohnova nemoc průjmy, slabostí, nechutenstvím. Ve stolici se objevuje krev. Léčí se obtížně, avšak jsou zaznamenány období klidu, které jsou střídány s akutními projevy nemoci. V některých případech je nutný chirurgický zákrok.
  • Crohnova nemoc. CN je chronické zánětlivé onemocnění kteréhokoliv úseku trávicího systému. Nejčastěji se však projevuje na přechodu tenkého a tlustého střeva, má však tendenci se šířit. U této nemoci vznikají zánětlivé vředy, které se hojí jizvami, ty mohou v konečném důsledku zúžit průchodnost střev. Je to neinfekční onemocnění, způsobené kombinací genetických vloh a vlivu životního stylu. Nemocný má časté a úporné průjmy, bolesti břicha, horečky, projevuje se u něj nechutenství, hubnutí, ztráta energie a špatné vstřebávání živin. CN se diagnostikuje i léčí vždy v odborné ambulanci. Většinou se podávají léky s protizánětlivými účinky (kortikoidy), někdy je zapotřebí i opakovaný chirurgický zákrok.
  • Divertikulární choroba je charakteristická tvorbou výchlipek (výrůstků) v tlustém střevě. Jde o výhřezy sliznice, které mohou zadržovat stolici a způsobit tak zánětlivé onemocnění. Pokud se nemoc projeví, může pacient trpět kolikovitými problémy, poruchou vyprazdňování a zánětlivými příznaky. O léčbě rozhoduje lékař dle vyšetření a pokročilosti onemocnění.
  • Nádory. Nádor může být benigní (nezhoubné) nebo maligní (zhoubné) povahy. Jde o nepředvídatelný nárůst a množení buněk. Mezi benigní nádory v tlustém střevě patří tzv. polypy, je dobré se jich chirurgickou cestou zbavit, protože se mohou zvrhnout v karcinom tlustého střeva, který je zhoubný. Na rakovinu tlustého střeva umírá spousta lidí a náš národ je tím nechvalně pověstný. Nádory se projevují nepravidelností a zúžením proužku stolice, pacient má pocit neúplného vyprázdnění. Ve stolici se objevuje světlá či tmavá krev, někdy není okem postřehnutelná. Mezi další příznaky patří zažívací potíže, plynatost, únava a nechtěný úbytek na váze. Mezi diagnostické metody patří rozbor krve na rakovinové markery, laboratorní rozbor na okultní (skryté) krvácení do stolice, rektoskopie, kolonoskopie, biopsie, zobrazovací metody, např. rentgen, ultrazvuk, CT apod. Léčba je závislá na stupni onemocnění, většinou jde o chirurgický zákrok, u maligních nádorů následuje chemoterapie nebo radioterapie. Při bolestech se indikují analgetika a opiáty.

Mezi nemoci tlustého střeva by se mohly zařadit i infekční choroby trávicího traktu, jako salmonelóza, úplavice, žloutenka, břišní tyfus apod. 

Zácpa

Většina lidí považuje zácpu za nemoc. Je pravda, že zácpa může být doprovodným symptomem onemocnění tlustého střeva, jde však víc o nesprávný životní návyk. Zácpa je nepravidelné vyprazdňování (defekace), kdy obsah tlustého střeva se nahušťuje, nabývá na objemu a těžko je vypuzován z konečníku ven. Zácpa je velký a někdy zásadní problém. Tím, že ucpává střevo, zabraňuje často přirozenému odchodu plynů, dochází k hromadění toxinů a jejich neblahému vlivu na organismus člověka. Vyprazdňování by mělo proběhnout nejméně jednou za den, nejlépe v určitou denní dobu (např. ráno). Pokud si člověk vytvoří takový návyk a vyhradí si k tomu potřebný čas a možnost, jeho zdraví to prospěje. Příčin zácpy je několik, od nesprávné skladby jídelníčku, přes hektický život, střídání životního rytmu (např. nepravidelnost směn), až po psychické zábrany. S přechodnou zácpou se setkal v životě asi každý a jistě si pamatuje, jak nepříjemný stav to byl. Může se to stát třeba na dovolené vlivem změny prostředí. Zácpa by se mohla definovat jako příčina i důsledek různých onemocnění.


Další informace najdete na webech Bolesti břicha a Nadýmání a plynatost.

Prevence nemocí tlustého střeva

Pokud jde o infekční choroby, spočívá prevence v dodržování hygienických návyků (mytí rukou po použití WC, po práci, před jídlem apod.), vyhýbání se prostředí, kde by mohlo dojít k nákaze a v požívání nezávadných a čerstvých potravin. I tak může dojít k infekci.

V neinfekčních případech jde o správný životní styl, vhodné návyky. Mezi ně patří nejen správný způsob stravování (především dostatek vlákniny a zeleniny, omezení přepálených tuků, tučných a těžkých jídel), ale i dostatek odpočinku a pohybu. Jak už bylo uvedeno výše, velmi důležité je vytvoření pravidelného vyprazdňovacího reflexu. Mezi další body prevence patří abstinence škodlivých látek (alkoholu, kouřových zplodin, drog a chemických látek, nadužívání léků). Zásadní je psychická hygiena, schopnost řešit problémy včas a otevřeně, úměrná ventilace agrese a jiné.

Podpořit správné trávení a vyprazdňování lze i doplňky stravy, bylinnými produkty, posílením imunity apod. Na trhu je k dostání spousta takových preparátů, které nejsou podmíněné receptem od lékaře. Aspoň dvakrát do roka by se měl organismus pročistit tzv. detoxikací. Detoxikační prostředky i kůry je možné zakoupit v lékárnách nebo na internetu. 

Shrnutí

Tlusté střevo je nedílnou součástí trávicího traktu. Hraje v procesu trávení důležitou roli, pomocí defekace zbavuje tělo zbytků potravy a nepotřebných, někdy i velmi toxických látek. V zájmu každého člověka je , aby celý trávicí systém, tedy i tlusté střevo dobře fungovalo a plnilo svou roli. Na to je zapotřebí myslet při výběru potravin, způsobu stravování, ale i při vytváření správných životních návyků. Zdravý životní styl je odrazovým můstkem pro zdraví celého organismu.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Tlusté střevo.cz
Kontakty